Sprzęt rehabilitacyjny

Bezpłatna wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego

Bezpłatna wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego w Gdyni już działa. Osoby potrzebujące mogą korzystać ze sprzętu za darmo. To dwusetne tego typu miejsce w Polsce.

Sprzęt rehabilitacyjny można wypożyczyć na okres ok. 3 tygodni. To m.in. wózki inwalidzkie, kule, balkoniki czy rowery trójkołowe. Rowery udostępniane są w trzech rozmiarach i bezpłatnie mogą korzystać z nich osoby z  niepełnosprawnością, zarówno dzieci, jak i dorośli, czy osoby starsze.
 
– Wypożyczalnia oferuje sprzęt rehabilitacyjny dla każdego. Począwszy od osób starszych, a skończywszy na dzieciach, które borykają się z niepełnosprawnością i na zwykłych rowerach nie mogą się poruszać. Również z balkoników czy kul będzie mógł skorzystać każdy, kto znajdzie się w takiej potrzebie. Sprzęt ortopedyczny z zasady jest drogi. Jeśli ktoś złamie nogę i będzie potrzebował kul tylko na jakiś określony czas, a jest to duży wydatek, na który nie każdego stać, będzie mógł skorzystać z wypożyczalni, zwłaszcza że jest ona bezpłatna – mówi Magdalena Biegańska z Biura Pełnomocnika ds. Osób z Niepełnosprawnością, prezes Stowarzyszenia Cool-awi.

Wypożyczanie nie wiąże się z wieloma formalnościami, wszystko odbywa się na zasadzie „z ręki do ręki”. Potencjalni użytkownicy kontaktować się muszą z koordynatorem wypożyczalni, Magdaleną Biegańską, prezesem Stowarzyszenia Cool-awi i bezpośrednio przekazywać sobie rowery.
 
– Wypożyczalnia w Gdyni jest dwusetną wypożyczalnią w Polsce. Oprócz rowerów trójkołowych, które już od ponad 7 lat przekazujemy osobom niepełnosprawnym, są również wózki inwalidzkie, balkoniki kroczące oraz kule łokciowe – mówi Monika Lipnicka, prezes fundacji Eco Textil.
 
Wypożyczalnia została uruchomiona przez Gdynię we współpracy z Fundacją Eco Textil i Polskim Czerwonym Krzyżem oraz Stowarzyszeniem Cool-awi.
 
Ważne!
Numer telefonu do kontaktu w sprawie wypożyczenia sprzętu: 575 865 100.
Miejsce, w którym sprzęt będzie przekazywany (po wcześniejszym umówieniu się telefonicznym) to lokal otrzymany od miasta mieszczący się przy ul. Śląskiej 51.