Cool-awa sztuka życia (2019)
Projekt zakładał cykl spotkań, wydarzeń i wyjazdów, mających wpłynąć na wzrost samodzielności, samooceny oraz samoakceptacji osób z niepełnosprawnościami. Warsztaty z dietetykiem, spotkania z naturą i trening sprawności i samodzielności, to tylko niektóre z zaplanowanych dla członków stowarzyszenia atrakcji. Łącząc przyjemne z pożytecznym poznawaliśmy otaczający nas świat fauny i flory uczyliśmy się, jak segregować śmieci czy oszczędzać energię. Dbaliśmy o rozwój psychiczny i fizyczny, uczyliśmy się sprawnie rozwiązywać problemy, poruszać się w przestrzeni miejskiej i szukać pomocy, gdy jest ona niezbędna, a także nawiązywaliśmy nowe kontakty i przyjaźnie.
W ramach projektu odbyły się następujące wydarzenia:
1. Jak się zdrowo żywić?
Wykład dietetyka na temat zdrowego żywienia i diety osoby o ograniczonej ruchomości oraz potencjalnych skutkach braku aktywnego trybu życia, pozwolił nam poszerzyć wiedzę na temat tego, jak powinna wyglądać dieta osób prowadzących siedzący tryb życia, poruszających się na wózkach. Szczególną uwagę poświęciliśmy tym razem szkodliwości nadmiernego spożycia cukru.
2. Przygody w lesie
Integracyjne wyjście osób z niepełnosprawnościami, ich rodzin oraz najbliższych przyjaciół. Wspólna wycieczka do lasu z przewodnikiem – wolontariuszem, który opowiedział nam o zasadach przetrwania na łonie natury – jak samodzielnie rozpalić ognisko czy jak reagować na napotkaną zwierzynę.
Wycieczka zakończona czasem spędzonym przy grillu po raz kolejny zachęciła nas do prowadzenia zdrowego i aktywnego trybu życia, także w gronie rodziny.
3. Kręgle – turniej integracyjny
Gra w kręgle to znakomity sposób na połączenie sportu, zabawy oraz integracji społecznej. Kręgielnia U7 w Gdyni (jedyna, do której mogą dostać się osoby poruszające się na wózkach) nie jest jednak kompleksowo dostosowana dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami, jednak dzięki współpracy udało się świetnie zorganizować całe przedsięwzięcie.
4. Wyjście kulturalno-muzyczne
Wyjście do teatru,opery, baletu lub na koncert.Uczestnicy samodzielnie wyszukali i zadecydowali, na jaki rodzaj spektaklu,przedstawienia czy wydarzenia chcieli by się wybrać. Do tej pory stawialiśmy Teatr, jednak w tym roku skupiliśmy się innych wydarzeniach kulturalnych będących w ofercie Gdyńskiego Konsulatu Kultury.
5. Krok „samodzielność”
Chętne osoby zobowiązują się do samodzielnego zorganizowania jakiegoś wydarzenia. Po analizie czego im brakuje i co by chcieli zrobić dla pozostałych uczestników mają za zadanie samodzielnie zorganizować od początku do końca wydarzenie dla całej grupy.
6. Warsztaty świąteczno-artystyczne
Warsztaty mające na celu pokazanie, jak w łatwy sposób można samodzielnie wykonać dekoracje Świąteczne. Grupa najaktywniejszych uczestników zajęła się również organizacją spotkania Świątecznego, przygotowała drobne potrawy, symbolicznie życzenia i dzielenie się opłatkiem.
7. Rejs statkiem po kanale elbląskim
Rejs statkiem z niesamowitą historią i pięknymi widokami. Trasa przebiega na odcinku Kanału Elbląskiego pomiędzy Ostródą, a Miłomłynem. Wycieczkę rozpoczęliśmy podziwiając piękną panoramę miasta. Podczas rejsu zachwycała nas sceneria Kanału Elbląskiego, w większości stanowiąca sztuczną drogę wodną stworzoną przez człowieka. Odcinek Kanału Elbląskiego w okolicy Miłomłyna stanowi jego najstarszą część. To w tym miejscu w 1844r. rozpoczęto budowę Kanału. Sama śluza Miłomłyn stanowi punkt 0,00, od którego mierzy się kilometraż Kanału. Podczas rejsu przepływamy śluzą Miłomłyn i śluzą Zieloną – są to tzw. śluzy komorowe, pierwotnie o konstrukcji drewnianej, później zamienionej na betonową. Odcinek rejsu Ostróda – Miłomłyn jest częścią „Szlaku Papieskiego”. W latach 1957-1958 szlakiem tym pływał Karol Wojtyła wybrany w 1978r. papieżem Jan Paweł II. Na jego cześć na śluzie Miłomłyn został postawiony granitowy pomnik oraz posadzono dąb. Podczas rejsu poruszamy temat dbania o ochronę środowiska i pomocy zwierzynie leśnej.
8. Zajęcia ceramiczno-plastyczne
Trzygodzinne warsztaty z decupage, z wykorzystaniem elementów ceramiki i plastyki zostały przeprowadzone przez Pracownie Artystyczną Art Babette i Joannę Damrat. Była to doskonałe dla rehabilitacji dłoni uczestników z porażeniem czterokończynowym, a dodatkowo dała nam szansę rozwijać wyobraźni i fascynację sztuką. Poprzez łatwe i zabawne formy uczyliśmy się podstaw sztuki decupage na dowolnie wybranym przedmiocie.
