Zdrowo i aktywnie II (2017)

W roku 2017 zorganizowaliśmy cykl wydarzeń w ramach projektu ZDROWO I AKTYWNIE II, którego głównym celem była integracja „dwóch światów” oraz zwrócenie uwagi na problemy osób z niepełnosprawnościami, ale także wsparcie ich samych w dążeniu do większej samodzielności.

Wydarzenia organizowane w ramach projektu miały nie tylko sprzyjać łamaniu  stereotypów dotyczących osób z niepełnosprawnościami, ale także  pomóc im samym nawiązywać kontakty z rówieśnikami i oraz rozwinąć ich samodzielność. Organizowane były w taki sposób, aby uczestnicy mogli na tyle, na ile pozwala im na to stopień niepełnosprawności, działać niezależnie od swoich rodziców i opiekunów. Dokonywać samodzielnych wyborów, prosić o pomoc czy znaleźć sposób na poradzenie sobie z danym problemem.

Organizacja własnego czasu wolnego oraz spotkań w gronie znajomych sprzyjała nabywaniu istotnych kompetencji społecznych, przeciwdziałała poczuciu wykluczenia oraz braku akceptacji, a tym samym sprzyjała budowaniu poczucia własnej wartości oraz odkrywaniu swojej roli w społeczności.

W ramach projektu zorganizowano następujące wydarzenia:

1. Zajęcia taneczne

Cotygodniowe zajęcia taneczne dla osób niepełnosprawnych ruchowo prowadzone przez Karinę Kociniewską, dyplomowaną instruktorkę tańca terapeutycznego, nauczycielkę rytmiki, muzyki oraz wychowania fizycznego tancerkę i choreografkę, pozwoliły odnaleźć uczestnikom nową pasję. Nie tylko zachęciły do podejmowania aktywności fizycznej, ale także stały się okazją do wyrażania siebie i własnych emocji.
Nie od dziś wiadomo, że podstawowe elementy tańca – ruch i rytm – stają się dla wielu osób drogą do uzyskania harmonii ciała i umysłu, ułatwiają poznanie siebie i swoich emocji, a także porozumiewanie się z innymi ludźmi. Terapia tańcem i ruchem zwana również psychoterapią tańcem i ruchem (z ang. dance movement psychotherapy – DMP) definiowana jest jako psychoterapeutyczne wykorzystanie ekspresyjnego ruchu oraz tańca, poprzez który człowiek może zaangażować się w proces prowadzący do osobistej integracji: fizycznej, emocjonalnej, poznawczej i społecznej.

2. Zajęcia sportowe

Cykl 2 wyjść do kręgielni U7 w Gdyni miał sprzyjać zarówno budowaniu sprawności fizycznej oraz kształtowaniu koordynacji wzrokowo-ruchowej jak i integracji społecznej. Były przy tym doskonałą okazją do budowania współpracy osób niepełnosprawnych z wolontariuszami którzy, wspierali ich podczas wykonywania zadań, których uczestnicy nie są w stanie wykonać samodzielnie ze względu na swoją niepełnosprawność.

3. Wyjście do aquaparku

Pływanie to doskonała forma rehabilitacji – większość ćwiczeń w wodzie wykonuje się w odciążeniu, co pozwala osiągnąć pełniejsze zakresy ruchów niż w czasie zwykłej rehabilitacji. Co więcej,  środowisko wodne doskonale wpływa na prawidłowe funkcjonowanie mięśni i stawów w naszym organizmie. Podczas treningu cały organizm jest bardzo dobrze dotleniany, a serce pracuje miarowo. Pływanie korzystnie wpływa także na układ oddechowy, ponieważ dzięki niemu zwiększa się pojemność płuc.

4. Spektakl w Teatrze Muzycznym

Z racji ograniczonej liczby osób poruszających się na wózkach, jaka może wejść na spektakl do Teatru Muzycznego, zorganizowano kilka wyjść osób niepełnosprawnych wraz z opiekunami. Oprócz walorów edukacyjnych i rozrywkowych udział w wydarzeniu tego typu pozwala na rozwijanie ważnych kompetencji społecznych. Uczestnicy mają okazję do samodzielnej organizacji wyjścia na wydarzenie kulturalne – poznają zasady rezerwacji biletów, odpowiedniego ubioru i reguł panujących w teatrach.

5. Warsztaty kreatywne oraz spotkanie wigilijne

Udział w warsztatach to forma podsumowania umiejętności zdobytych podczas dotychczasowych projektów. Uczestnicy mieli okazję własnoręcznie wykonać dekorację świąteczną, a także przygotować i zorganizować z pomocą wolontariuszy spotkanie Wigilijne. Była to chwila refleksji, wymiany doświadczeń, a także snucia planów na przyszłość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *