Samodzielny krok (2018)

Głównym celem projektu była aktywizacja społeczna osób niepełnosprawnych. Przedstawienie aktywnego, zdrowego sposobu życia, nauka nawiązywania relacji z rówieśnikami, wspólnego spędzania czasu oraz zachęcanie do dążenie do samodzielności, a także wzmocnienie zdrowia psychicznego i fizycznego i wykształcenie umiejętności potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie.

Równie ważnym elementem naszych działań było również jak zwykle podniesienie świadomości społeczeństwa na temat istnienia osób z niepełnosprawnością oraz ich potrzeb. Pokazanie jak istotne jest dostosowanie obiektów i terenów przestrzeni miejskiej, likwidacja barier architektonicznych, a także łamanie stereotypów związanych z osobami niepełnosprawnymi.

Nasze dotychczasowe doświadczenia pokazały, że tego typu inicjatywy mają bardzo duże znaczenie dla młodych osób z  niepełnosprawnością. Motywuje je do wychodzenia z domów, podtrzymania kontaktów z rówieśnikami, a także stymuluje dalszej pracy nad własną samodzielnością  w środowisku domowym.

Zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne jest podniesienie świadomości samych rodzin osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów dotyczącej tego, jak ważne jest wzmacnianie chociaż częściowej niezależności podopiecznych. Nadopiekuńczość rodziców może mieć bardzo negatywne skutki, dlatego stawiamy również na pokazanie opiekunom, jak rozluźnić więzi z dziećmi które są już nastolatkami bądź osobami dorosłymi.

Uczestnicy projektu wykazywali ogromne zainteresowanie spotkaniami towarzyskimi, wspólnymi wyjściami do kina, klubu czy teatru z rówieśnikami co pozwalało na ich rozwój w kwestii aktywizacji społecznej.

Nowym elementem było z kolei wprowadzenie edukacji o zdrowym żywieniu mającym na celu poprawę zdrowia uczestników, sylwetki i ogólnego wyglądu, który ma ogromny wpływ na budowanie samoakceptacji młodych ludzi zadania i poprawę ich nastroju.

W ramach projektu odbyły się następujące wydarzenia:

1. Jak się zdrowo żywić

Wykład dietetyka na temat zdrowego żywienia i diety osoby o ograniczonej ruchomości i braku aktywnego trybu życia. Nauka tego, jak powinna wyglądać dieta osób prowadzących siedzący tryb życia, poruszających się na wózkach, a także uświadomienie konsekwencji, jakie mogą z tego wynikać.

2. Wspólnie pod chmurką

Wspólne integracyjne spędzenie czasu osoby z niepełnosprawnością z jej rodziną i najbliższymi przyjaciółmi. Wspólne ćwiczenia na świeżym powietrzu, wykorzystanie możliwości siłowni zewnętrznych. Pokaz prostych ćwiczeń które każdy może samodzielnie wykonać w domu lub na zewnątrz. Promocja zdrowego i aktywnego trybu życia-wszyscy w rodzinie . Po zakończonych ćwiczeniach zorganizowanie ogniska-grilla z przedstawieniem innych opcji posiłków niż tradycyjna kiełbasa.

3. Kręgle

Gra w kręgle to znakomity sposób na połączenie sportu, zabawy oraz integracji społecznej. Kręgielnia U7 w Gdyni (jedyna, do której mogą dostać się osoby poruszające się na wózkach) nie jest jednak kompleksowo dostosowana dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami, jednak dzięki współpracy udało się świetnie zorganizować całe przedsięwzięcie.

4. Kino

Samodzielne zorganizowanie wyjścia do kina lub uczestnictwa w innej imprezie kulturalnej, jako aktywizacja społeczna,nauka zasad rezerwowania miejsc, zakupu biletów czy dopasowanie repertuaru do uczestników, a przy okazji szansa na spędzenie czasu z przyjaciółmi.

5. Krok „samodzielność”

Chętne osoby zobowiązują się do samodzielnego zorganizowania jakiegoś wydarzenia. Po analizie czego im brakuje i co by chcieli zrobić dla pozostałych uczestników mają za zadanie samodzielnie zorganizować od początku do końca wydarzenie dla całej grupy.

7. Warsztaty świąteczno-artystyczne

Warsztaty mające na celu pokazanie, jak w łatwy sposób można samodzielnie wykonać dekoracje Świąteczne. Grupa najaktywniejszych uczestników zajęła się również organizacją spotkania Świątecznego, przygotowała drobne potrawy, symbolicznie życzenia i dzielenie się opłatkiem.

8. Sam w mieście

Nauka przemieszczania się Szybką Koleją Miejską, poznanie zasad bezpieczeństwa i sposobu rezerwacji biletów. W kilkuosobowych grupach uczestnicy  z pomocą wolontariuszy, mogli nauczyć się bezpiecznego przemieszczania się w przestrzeni miejskiej. Przejazd odbył się na trasie Gdynia Główna – Wrzeszcz-Gdańsk Port Lotniczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *